S. Miriam od Krzyża „Modlitwa nieustanna”, wyd. Flos Carmeli, Poznań 2015

 

Przeczytałam tę książkę, a właściwie książeczkę, ze względu na mały format, w ramach poszukiwań przydatnej w rozwoju modlitewnym lektury, która mogłaby być czytana i omawiana na naszych cotygodniowych spotkaniach.

Książka jest autorstwa siostry karmelitanki i zawiera konferencje wygłoszone dla Wspólnoty Sióstr Karmelitanek Bosych w Szczecinie w 1997 roku. Poprzeczka jest zatem postawiona wysoko, gdyż karmelitanki są szczególnie powołane do życia modlitewnego w surowej regule w oderwaniu od świata. Siostra Miriam od Krzyża poszła w swej drodze ku Miłości do dalszego ogołocenia siebie, składając w późniejszym okresie życia wieczyste śluby milczenia i życia pustelniczego. Można powiedzieć, że wszystko oddała Panu, nawiązując do tradycji Ojców pustyni, którzy w oddaleniu od świata, w prostych minimalistycznych warunkach, trwali na modlitwie. Modlitwa ta też często była „minimalistyczna”- monologiczna, jednego wezwania, jednego zdania, jednego słowa, połączona z oddechem.

W naszej grupie medytacji chrześcijańskiej sięgamy właśnie do tej praktyki modlitewnej, ale jesteśmy ludźmi świeckimi żyjącymi w rodzinach i w świecie. Co zatem możemy przyjąć z konferencji siostry Miriam? Czy możemy się modlić nieustannie żyjąc w świecie?

Siostra Miriam od Krzyża daje prostą, ale wstrząsającą radę: „po prostu się modlić, przez wszystko się modlić, we wszystkim się modlić, wszystkim się modlić” (str. 70). Autorka krok po kroku prowadzi czytelnika przez tematy ukazujące serce jako świątynię modlitwy i spotkania z Bogiem, jedność życia i modlitwy, różne rodzaje milczenia, różne rodzaje modlitwy (w tym monologicznej), wzrost modlitwy, który jest  darem łaski, ale też wymaga wytrwałości i trudu od człowieka.

Szczególnie cenny jest rozdział, w którym podejmuje temat modlitwy w pokusach przedstawiając konkretne kroki postępowania do wykorzystania w praktyce. W książce znajdziemy wiele praktycznych rad przydatnych w rozwoju modlitwy.

Ta książka to kopalnia do rozkminy i zachęta do wejścia na drogę modlitwy nieustannej i wytrwania na niej.

Elżbieta Zawadzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *